Napisi o “fantomkama u centru Beograda” već dve sedmice pune srpske medije. Prve vesti nastale su na osnovu navoda svedoka, putem društvenih mreža i izveštaja alternativnih medija, o tridesetak ljudi sa…
PREGLED ČLANAKA: po autoru
Politika konzerviranja književnosti
Predizborna kampanja u Srbiji počela je neočekivano – raspravom o piscima i književnosti. Najpre se, na dodeli nagrade Narodne biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu, laureat Filip David…
Tehnološki višak: građanski ili veronaučni?
Na terenu prosvete i kulture u Srbiji nedavno je počeo novi ciklus starih rasprava o veronauci i građanskom vaspitanju, rasprava koje prate ova dva obavezna izborna predmeta otkad su 2001. godine…
Zadnji voz za kućni savet
Nevješto zamaskiran s nekoliko standarnih floskula, nacrt Zakona o stanovanju i održavanju zgrada ni približno ne rješava nagomilane probleme stambene politike u Srbiji. Naprotiv, izbjegavajući uzeti u obzir realna ishodišta problema, Zakon otvara prostor daljnjem rastu nejednakosti, klijentelističkim “partijsko-tržišnim” aranžmanima i klasnoj segregaciji gradova, a sve više zatvara mogućnosti uključivanja stanara u odlučivanje o onome […]
Rat tabloida, “državni udar” i sloboda medija
Dva vodeća tabloida u Srbiji, Informer i Kurir, već neko vreme vode rat u kom njihovi urednici i vlasnici optužuju jedni druge za neetičko novinarstvo i nedoličnu poslovnu praksu, kojima omogućavaju finansiranje svojih medija…
Rijaliti protiv sistema vrednosti: vrtuljak moralisanja i uslovi proizvodnje
Užarene debate o tzv. reality televiziji u Srbiji, izazvane protestnom akcijom desničarske studentske organizacije, uglavnom se bore s vječnom lažnom dilemom: jesu li mediji ogledalo ili uzor društva? I dok ispod te dileme neprestano tinja nelagoda jer je sve razvidnije da kapitalizam Srbiji nije isporučio liberalne i građanske društvene vrijednosti, a navodno je morao, rijetki […]